Și golul din noi poate fi folositor, mai ales atunci cînd devine atît de mare încît nu-l mai putem nici ignora, nici ocoli. Dacă reușim să privim o icoană într-un astfel de moment, primul lucru pe care-l vom vedea va fi plinătatea ei. Prin intermediul icoanei, Duhul Sfînt, care „pe toate le plinește”, după cum știm din rugăciunea „Împărate ceresc”, ne ajută să ne vedem golul din perspectiva plinătății, nu din cea a golului din care eram obișnuiți să privim totul. Dacă știm să păstrăm această perspectivă, vom vedea cum golul se golește, dîndu-i plinului locul care-i aparține.